NLP ודמיון מודרך

 

 

מה היא שיטת ה-NLP ומהו דמיון מודרך

השיטה מבוססת על התפיסה שלכל אדם יש את המפה המיוחדת שלו ויש לו את כל המשאבים להצליח.  לשיטה כלים ותהליכים המשפיעים תוך זמן קצר מבלי לשבת אצל פסיכולוג חודשים ושנים.

השיטה פותחה ע"י ריצארד בנדלר – מתמטיקאי ואיש מחשבים וג'ון גרינדר – בלשן , אנשי אקדמיה שרצו לחקור מה גרם לאנשים ספציפיים להצליח יותר מאחרים ? האם יש מכנה משותף בין אנשים מצליחים ? אם כן האם ניתן לאפיין את סוד ההצלחה ? הם מצאו מבנה או מודל המקשר בין השפה למערכת העצבים , ומתוך כך יצרו גישה חדשנית וקלה ללימוד המביאה תוצאות יוצאות דופן בזמן קצר.

השיטה נחשפה בישראל בחמש עשרה שנה האחרונות .

הטכניקות  הראשונות שפותחו עוזרות  בטיפול במצבי  פוביות,  סטרס , חוסר בטחון עצמי וחוסר הערכה עצמית , באמצעות  הטכניקות ניתן לבצע שינויים פנימיים כמו שינוי תפיסות , שינוי פרשנות אשר ישפיעו באופן חיצוני על המציאות. מכאן הדרך קצרה לקבלת תוצאות טובות יותר בכל תחום ותחום. כיום מתבצע היישום בתחומים הבאים : NLP לעסקים , למכירות , לתקשורת בינאישית , לחיזוק מוטיבציה, לשיפור הזיכרון, להצלחה בבחינות ועוד ועוד.

 NLP – ניתוב לשוני פסיכולוגי:

Neuron

המערכת העצבית שלנו – איך אנחנו קולטים את העולם דרך חמשת החושים – כל אדם קולט את העולם באופן שונה בתכלית. המח האנושי מסוגל לקלוט 2 מיליון בייטים של יחידות מידע בשנייה , וכל אחד תופס את העולם אחרת, וזה היופי שבזה!

Linguistic

השפה שלנו – איך אנחנו מקודדים את האינפורמציה שאנו קולטים דרך חמשת   החושים, איך אנו מתרגמים את המציאות, מחשבותינו ותחושותינו השונות. איך באמצעות השפה ניתן לקבל תוצאות טובות יותר. כפי שכתוב "החיים והמוות ביד הלשון"

Programming - תבניות, תוכנות, כולנו באנו לעולם דף חלק ובמהלך חיינו אנו רוכשים דפוסים שאתם אנחנו חיים . דפוסים אלה מושפעים מהאמונות והערכים שלנו.

 לפי הסוציולוג מסי :

עד גיל 7 אנו מחכים את הסובבים אותנו בתוך המשפחה, שם קולטים ערכים והתנהגויות.

מגיל 7-14 אנו כבר מתרחבים למעגל השכונתי בביה"ס ובסביבה בה אנו חיים.

מגיל 14 ומעלה אנו רוצים להיות " IN " אנו מתאימים את עצמנו לחברה בה אנו בוחרים להיות.

 

מה זה דמיון מודרך?

משחר האנושות השתמש המין האנושי בתקשורת הפונה ישירות ללא מודע.

סמלים , ציורי קיר , סיפורים ששימשו כמטפורות והפעילו את הדמיון של מקבלי המסרים בצורה כזו שעוררו רגש והניעו אנשים לפעולה.

בעזרת עבודתם של ד"ר ריצרד בנדלר ביחד עם הפרופסר ג'ון גרינדר בשנות ה-70 שדגמו דפוסים של מטפלים מצוינים, בין היתר, הם דגמו את עבודותיו של ד"ר מילטון אריקסון שהיה יוצר הצלחות טיפוליות, ופריצות דרך ושינויים שהחזיקו לאורך זמן אצל אנשים.

דמיון מודרך מתרחש בעיקר בצידו הימני של המח, זהו הצד האינטואיטיבי, הרגשי והיצירתי , שהוא בעצם מקור הבינה שלנו. בדמיון מודרך אנו רותמים את כוח הדמיון ,ליצירת שינוי חיובי באופן מודע (להבדיל מחלום) ,על מנת לשפר את מצב בריאותנו ואת אושרנו. .דמיון מודרך  הנקרא גם דמיון מודרך אריקסוניאני. הוא בעצם "שיחה" עם התת-מודע , שיחה כזאת מתקיימת במצב של רגיעה והרפיה, בעיניים עצומות , כשהמודע שלנו "נח"  ומאפשר את התקשורת הזו. דיאלוג חשוב זה, מאפשר לנו לסגור עניינים פתוחים מהעבר, לשנות הרגלים אשר נוצרו וחוזקו במשך שנים, ולנקות זיכרונות כואבים שהיוו  מכשולים תת-מודעים להשגת מטרותינו בהווה ובעתיד. השילוב בין ה-NLP והדמיון המודרך הינו אפקטיבי ביותר, ומאפשר תקשורת מפרה ומעצימה בין המודע לתת-מודע.חיבור זה עוזר לנו ליצור שינוי מחשבתי רגשי והתנהגותי, בזמן קצר יחסית ומשפר משמעותית את תפיסת המציאות שלנו  ואת  איכות חיינו.

באמצעות דמיון המודרך מועברים מסרים לתת המודע במצב של טרנאס (העברת המוח לגלים נמוכים יותר כגון גלי אלפא)  שילוב סוגסטיות בתהליך ימחיש את  המשפט הידוע "מחשבה יוצרת מציאות" .

ריצרד בנדלר אומר:"לעולם לא מאוחר מידי לילדות מאושרת"

נוצרו מתודות שמשתמשות בתהליכים של דמיון מודרך להעברת תהליכים שונים. ישנם סדרה של רעיונות, טכניקות ודרכים שונות בהם שימוש בדמיון מודרך יכול להיות מאד אפקטיבי. רבים רואים את ד"ר מילטון אריקסון כמי שלקח את השימוש בכלים השונים של דמיון מודרך לרמה הבאה, גישתו הייחודית של ד"ר מילטון אריקסון איפשרה לעשרות אלפי אנשים לחולל שינויים יוצאי דופן בחייהם. מפתחי ה-NLP דגמו את עקרונות הגישה הייחודית של ד"ר מילטון אריקסון. ויצרו תהליכי לימודים קלים ופשוטים שמראים צעד אחר צעד איך ליצור תקשורת עם הלא מודע ברמות העמוקות ביותר.

בסדנאות מלמדים כיצד ע"י דמיון מודרך ניתן להשיג תוצאות רצויות